Fonksiyonel Çikolatalar

COLLAGEN CHOCOLATE BAR

 • Belçika Çikolatası kullanılarak üretilmiştir.
 • Kolajen 500 mg içerir.
 • Bitter oranı: %83.5’tir.

Kolajen tüm dokularımızda bulunan ve bedeni bir arada tutan “yapıştırıcı” gibi görev gören protein peptit yapısında bir madde. İsmi Latince’deki “colla” yani “yapıştırıcı”dan geliyor.

Bedenimiz bilindiği gibi ilerleyen yaşlarla beraber bazı fonksiyonlarını azaltıyor veya eskisi kadar efektif yapamıyor. Kolajen sentezi de bu fonksiyonlardan birisi – hatta diğerlerinden biraz daha önce 20’li yaşların ortalarından itibaren kolajen sentezi azalmaya başlıyor. Özellikle sigara dumanı, hava kirliliği, TV ve bilgisayar ekranı, beslenme ve stres gibi faktörler de bu sentezin azalmasında etkili oluyor.

Cilt sağlığını desteklemek için genel olarak 5.000 – 10.000 mg hidrolize kolajen takviyesi kullanılıyor. Kolajenin beslenmeyle alınması kolay değil çünkü büyük bir molekül olduğu için emilimi ve vücutta kullanımı oldukça zor. Bu nedenle hidrolize kolajenin takviye veya fonksiyonel gıda olarak alınması tercih ediliyor.

Pek çok çalışma 1 ila 3 aylık bir kolajen takviyesinin cilt sağlığını desteklediğini ve doğal kolajen sentezini normalize ettiğini gösteriyor. Kolajeni fonksiyonel olarak almanın en iyi yollarından biri de bitter çikolata içinde almak, çünkü bu durumda kakaodan gelen antioksidan flavonol bileşiklerinin cilt koruyucu ve serbest radikal hasarını önleyici özelliğinden de yararlanmak mümkün olabiliyor.

GINSENG & MACA CHOCOLATE BAR

 • Belçika Çikolatası kullanılarak üretilmiştir.
 • Kore Ginsengi 500 mg ve Maca 500 mg içerir.
 • Bitter oranı: %83.5’tir.

Panax ginseng (Kore ginsengi), tarih boyunca en bilinen ve yaygın kullanılan bitkilerden birisi olmuştur. Özellikle Güneydoğu Asya’da hem takviye olarak, hem de fonksiyonel gıda olarak kullanılır. Yorgunluk, halsizlik ve stresli durumlarda ideal adaptojen bitki olarak kabul edilir.

Adaptojen terimi ilk olarak Rus bilim insanları tarafından kullanılan ve vücudun çeşitli stres kaynaklarına karşı dayanıklılığını arttıran (adaptasyon sağlayan) bitkiler için kullanılan tanımdır. Buna göre iyi bir adaptojenin stresin yol açtığı dengesizlikleri gidermesi ve bunu yaparken herhangi bir toksik etkiye veya yan etkiye yol açmaması gerekir. En yaygın bilinen ve kullanılan adaptojen bitki Ginseng’dir.

Maca (Lepidium meyenii) ise Peru Ginsengi olarak da bilinen diğer bir adaptojen bitkidir. Anavatanı Güney Amerika’dır. Güney Amerika’da geleneksel olarak yorgunluk önleyici, enerji verici, kan temizleyici vb. amaçlarla kullanılmıştır. Modern araştırmalarda libido yükseltici özellikleri de bulunmuştur.

MAGNESIUM CHOCOLATE BAR

 • Belçika Çikolatası kullanılarak üretilmiştir.
 • Magnezyum 300 mg içerir.
 • Bitter oranı: %83.5’tir.

Magnezyum son yıllarda önemi gittikçe daha fazla anlaşılan ve toplumda eksikliğinin tahmin edilenden fazla olduğu ortaya çıkan çok önemli bir mineral. Vücudumuzda 300’den fazla enzimatik reaksiyonun sağlıklı çalışması için magnezyuma ihtiyaç var, yeterli magnezyum sayesinde metabolizma, enerji kazanımı, protein ve yağ asidi sentezleri, sinir iletimi, kasların sağlıklı kasılıp gevşemesi gibi işlevler düzgün şekilde işleyebiliyor.

İnsan vücudunda magnezyuma en çok ihtiyaç duyan sistem ise hareket sistemi. Sağlıklı kas-iskelet sistemi için magnezyuma ihtiyaç var. Aynı şekilde sağlıklı sinir iletimi ve özellikle stres ile başa çıkmak için de magnezyum ihtiyacı artıyor. Magnezyum eksikliği genel olarak fazla alkol kullanımı, çeşitli sağlık sorunlarına bağlı emilim problemleri ve mide ilaçları gibi bazı ilaçların uzun süreli kullanımı sonucu görülebiliyor. Eksiklikte iştah kaybı, artan uyuşukluk hissi, sık kramplar (özellikle bacak krampları), sık tekrarlayan baş ağrıları gibi problemler görülüyor.

Günlük önerilen magnezyum miktarları yaş ve cinsiyete göre değişmekle beraber yetişkinlerde 300-400 mg civarı magnezyuma ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Her bir Live Yourself Magnezyum kutusunda bulunan 300 mg magnezyum bisglisinat organik formu ve yüksek emilimi sayesinde eksiklik riskini keyifli bir şekilde tamamlamanın en güzel yoludur.

MELISSA CHOCOLATE BAR

 • Belçika Çikolatası kullanılarak üretilmiştir.
 • Melisa 300 mg içerir.
 • Bitter oranı: %83.5’tir.

Limon otu veya Oğul otu olarak bilinen Melisa (Melissa officinalis) hafif limon aromasına sahip nane türü bir bitkidir. Günümüzde anksiyete, stres, uyku problemleri ve hazımsızlığa karşı kullanımı vardır. Stresli durumlarda sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleriyle bilinir. Uyku kalitesini yükselttiğine ve uyku döngüsünün normal sağlıklı hale gelmesine yardımcı olduğuna dair çalışmalar vardır. Çocuklarda özellikle sınav öncesi sınav stresini azalttığı gösterilmiştir.

Geleneksel olarak hazımsızlık ve gaz problemlerine karşı çay veya fonksiyonel gıda olarak kullanımı bulunur. 300 mg Melissa içeren Live Yourself Chocolate Bar stresli durumlarda sakinleşmenin en tatlı yoludur.

RESVERATROL CHOCOLATE BAR

 • Belçika Çikolatası kullanılarak üretilmiştir.
 • Resveratrol 100 mg içerir.
 • Bitter oranı: %83.5’tir.

Siyah üzüm başta olmak üzere çeşitli kırmızı/mor renkli yemişlerin (berries) kabuğunda veya çekirdeğinde bulunan doğal bir madde olan Resveratrol üzerine özellikle son 20 yılda çok sayıda araştırma yapılmıştır.

Çok güçlü bir antioksidan, antiinflamatuar ve detoks ajanı olarak kabul edilir. Özellikle kalbi ve kan damarlarını/dolaşımı korur. Bazı çalışmalarda alerjik yanıtları kontrol altına almaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Bugün en değerli doğal fitobesinlerden (bitkisel besin maddesi) biri olarak kabul edilmektedir.

Resveratrolü beslenmeyle istenen miktarlarda (günlük 50-100 mg) alabilmek çok mümkün değildir. Çünkü gıdalarda düşük miktarlarda olduğu için çok fazla tüketim yapmak gerekmektedir (örneğin bir salkım siyah üzümde en fazla 1,25 mg Resveratrol bulunur). Bu durumda Resveratrol almanın en uygun yolu takviye veya fonksiyonel gıdalar olarak kabul edilir.

Start typing and press Enter to search

Sepetim